Śniadanie we Włoszech to bardzo tani posiłek Śniadanie we Włoszech jest nie tylko małe i słodkie, ale jest również bardzo niedrogim posiłkiem. Cornetto/brioche może kosztować od 1,10 euro do 1,60-1,80 euro w zależności od nadzienia. Espresso zaczyna się od 1,00-1,10 euro i rzadko kosztuje więcej. Wyjazd do Włoch dla wielu osób wciąż kojarzy się z luksusem. Nie każdego rodaka stać na wyjazd do Rzymu, wakacje w Wenecji czy obiad w Portofino, nie znaczy to wcale że zwykły Polak nie może pojechać do Włoch! Czy we Włoszech jest drogo? Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. Oto ceny we Włoszech 2021. Ile kosztują zakupy? Jakie są ceny w jedzenia w sklepach, restauracji czy pamiątek? Oto nasze zestawienie cen we Włoszech i kosztów życia. Wcale nie jest drogo. Ile kosztuje życie we Włoszech? Czy życie we Włoszech jest drogie? Jeden włoski pizzaman powie tak, drugi nie. Wszystko zależy od regionu w którym będziecie mieszkać – czym innym jest Lombardia czym innym Basilicata. Porównując najdroższy i jeden z najtańszych regionów Włoch: Lombardię i Sycylię, możemy wysnuć następujące wnioski: żywność w Mediolanie potrafi być o około 30-40% droższa niż w Katanii. Na przykład pomarańcze są ponad 2 razy droższe – 1 EUR za kg w Katanii 2,5 EUR za kg w Mediolanie. Ser kosztuje o około 60% więcej (8 EUR do 14 EUR), za to woda jest tańsza na północy i butelka 1,5 l kosztuje o 30% mniej w Lombardii. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej na południe Włoch tym na ogół taniej. Ile średnio kosztują noclegi we Włoszech? Najpopularniejsze hotele 3-gwiazdkowe, ze śniadaniem to wydatek od 240-300 PLN za dobę dla dwóch osób w centrum. Apartamenty kosztują mniej w zależności od ilości osób jaka znajdzie się w mieszkaniu – możecie znaleźć mieszkania w cenie 300-500 PLN za dobę dla 5 osób, w tym niestety ktoś będzie musiał spać na kanapie. Wille w sezonie nad wybrzeżem to koszt od minimum 2 000 PLN za dobę, jednak mowa o dużej willi z wieloma sypialniami, basenem i parkingiem. Jeśli szukacie fajnych ofert noclegu, zobaczcie Polskie Noclegi we Włoszech. Przygotowano tam dla Was specjalną ofertę promocyjną. Możecie też poszukać wynajmu na Airbnb. Ceny w restauracjach we Włoszech Ceny pizzy w średniej klasie restauracji lub Tratorii to od 5-6 EUR za margeritę do 12-13 EUR za specjalne pizze – średnio pizzę będziecie mogli kupić za około 8 EUR. Pasty (makarony) to wydatek od 5 EUR za najtańsze opcje w Apulii lub Sycylii (np. orchiette z sosem pomidorowym i serem), przez 8-9 EUR za tradycyjny makaron do 20-30 EUR za specjalne pasty jak np. tagiatelle z truflami. Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 50 EUR w górę za 2 osoby. Wykwintne lokale wysokiej klasy takie Rome Cavalieri w hotelu Astoria w Rzymie czy Oro w Wenecji są nieco droższe, ale jeśli szukacie cen we Włoszech to pewnie i tak nie zawitacie w ich progi. Tu przyjdzie zapłacić nieco więcej nawet w granicach 100-200 EUR od osoby. Kawa w kawiarniach kosztuje od 0,80 EUR za espresso do 2 EUR za cappuccino – różnice tutaj nie są duże. Wyjątkiem są najsłynniejsze kawiarnie świata takie jak na przykład Cafe Florian w Wenecji, ale tu raczej nie spotkacie Polaków. Wino domowe kosztuje od 5 EUR za 1l karafkę do nawet 25 EUR za karafkę. Ceny usług we Włoszech Przemieszczanie się po Włoszech nie jest drogie, ceny taksówek za 1km to około 1 EUR na południu i EUR na północy. Usługi fryzjerskie to około 60 EUR za koloryzację lub 10 EUR za golenie brody u barbera w Bari, combo broda + włosy kosztuje około 25 EUR. Wyjście do kina, to cena około 8,50 EUR za bilet a karnet na siłownie to wydatek 50 EUR. Ceny pamiątek we Włoszech Cena za mały magnes to około 1 do 3 EUR, w zależności od tego czy kupicie chiński czy robiony na miejscu. Tak samo jest z brelokami, wisiorkami i otwieraczami do piwa. Lokalne pamiątki i rękodzieła są już zdecydowanie droższe, apulijska ceramika startuje od 10 EUR za figurkę, sycylijskie marionetki kosztują od 10 do nawet 100 EUR. Ceny w sklepach we Włoszech We Włoszech pełno jest znanych Wam sklepów takich jak Lidl czy Carrefour, są też jednak te bardziej lokalne jak Coop czy Esselunga. Ceny w nich różnią się w zależności od regionu, ale ogólne promocje często są ogólnokrajowe. Przykłady cen produktów w roku 2020 we Włoszech. Ceny serów, mięs i wędlin we Włoszech Pierś z kurczaka – 4,60 EUR za kg Mozarella – EUR za kg Ser Straciatella – EUR za kg Bastone di Salame – 6,76 EUR za kg Mortadella di Bologna – 11 EUR za kg Taleggio – 11 EUR za kg Łosoś filet – 9 EUR za kg Prosciutto crudo – 14,60 EUR za kg Salame Milano – 21 EUR za kg Ventricina Calabrese Picante – 12 EUR za kg Ricottine – EUR za kg Mascarpone – EUR za kg Ceny Napojów we Włoszech Piwo butelkowane – EUR za 6 butelek Słodki napój gazowany – 0,99 EUR za 1,75l Coca-Cola – 6 EUR za 16 puszek Ceny Słodyczy we Włoszech Płatki owsiane Corn Flakes – EUR za kg Nutella B-ready – EUR za 10 sztuk Ciastka maślane – EUR za kg Czekolada Nestle – 1 EUR za tabliczkę Ciastka Mulino Bianco czekoladowe – za kg Opakowanie Baci – 30 EUR za kg Oreo – 1 EUR za opakowanie Czekolada Lindt klasyczna – EUR za tabliczkę 100g Ciastka Loacker – 11 EUR za kg Ceny wina i alkoholi we Włoszech Aperol – 8 EUR za butelkę 0,7l Campari – 11 EUR za butelkę 0,7l Alagna, Marsala Fine 1 l – 4 EUR za 1l Mionetto, Valdobbiadene Prosecco DOCG 75 cl – 8 EUR za 0,75 l Dogarina, Prosecco Superiore Valdobbiadene Brut 75 – 7,40 EUR za 0,75l Viticoltori Arquatesi, Gutturnio 75 cl – 4 EUR za 0,75l Castello Banfi, Rosso di Montalcino DOC 75 cl – 10 EUR za 0,75l G. Verdi, Lambrusco 75 cl – 3 EUR za 0,75l SìPuro, Chianti 75 cl – 7 EUR za 0,75l Marcello, Lambrusco dell’Emilia IGP vino spumante rosso dry 75 cl – 7,60 EUR za 0,75l Averna, Amaro Siciliano 70 cl – 11 EUR za 0,7l Cantine di Dolianova, Dolia Monica di Sardegna DOC 75 cl – 3,79 EUR za 0,75l Ferrari, Demi-Sec Trentodoc 75 cl – 15 EUR za 0,75l Cantina Bolzano, Sauvignon 75 cl – 11 EUR za 0,75l Nonino, Grappa Tradizione 100 cl – 18 EUR za 1l Wyborowa wódka – 9 EUR za 0,70l Pasqua, Pinot Chardonnay delle Venezie 75 cl – 4,30 EUR za 0,75l Ceny makaronu i ryżu we Włoszech Barilla Penne – od EUR za kg Gran Gallo, Risotti riso Carnaroli 1 kg – 4 EUR za 1kg Risotto tani ryż – 2 EUR za 1kg Ceny oliwy we Włoszech Monini, olio extra vergine di oliva Classico 1 l – 7 EUR za 1l Costa d’Oro, Extra olio extra vergine di oliva 1 l – 6 EUR za 1l Carapelli, il Nobile olio extra vergine di oliva 1 l – 9 EUR za 1l Il Cicalino Toscano, olio extra vergine di oliva IGP 500 ml – 8,39 EUR za Bonamini, olio extra vergine di oliva Veneto Valpolicella 750 ml – 12 EUR za Zobacz także W hotelu trzygwiazdkowym natomiast zapłacimy ok. 150 – 700 zł za pojedynczy nocleg bez wyżywienia dla dwóch osób (termin: lipiec 2018 r.). Sprawdzając ceny wakacji we Włoszech, możemy się naocznie przekonać, że do dyspozycji mamy również szereg innych obiektów noclegowych, na przykład kempingi. Jakie są ceny kempingów we
Włochy to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie świat. Ten piękny kraj leżący na Półwyspie Apenińskim co roku odwiedzany jest przez kilkadziesiąt milionów podróżnych. W słonecznej Italii podziwiać można niezwykłe zabytki, których jest tu mnóstwo, delektować się fantastycznym jedzeniem i korzystać z uroków malowniczych plaż. Jednostką monetarną Włoch jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 13 listopada 2018 r.). Najlepiej zabrać ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy, chociaż na miejscu bez problemu wypłacimy gotówkę z bankomatu czy zapłacimy kartą. We Włoszech jest drożej niż w Polsce, niemniej pod względem cenowym jest to kraj dla nas przystępny. Poniżej podane są przykładowe ceny obowiązujące we Włoszech: – bochenek chleba – 2,09 EUR, – kajzerka – 0,20 EUR, – bagietka – 0,60 EUR, – kostka masła 200 g – 1,79 EUR, – jajka 10 szt. – 1,75 EUR, – mleko 1 l – 1,10 EUR, – ciasteczka cantucci, opakowanie – ok. 4,50 EUR, – ciasteczka amaretti, opakowanie – ok. 3,50 EUR, – ser grana padano w kostkach, opakowanie – 4,79 EUR, – mozzarella 125 g – 1,50 EUR, – oliwa Monini Extra Virgin 1 l – 4,50 EUR, – szynka crudo 1 kg – 30,00 EUR, – szynka parmeńska 1 kg – 35,00 EUR, – woda mineralna 1,5 l – od 0,39 EUR, – likier limoncello 0,75 l – od 6,00 EUR, – nocciolata (krem czekoladowo-orzechowy) 700 g – 12,00 EUR, – pomidory w puszce – 0,72 EUR, – pesto 140 g – od 1,70 EUR, – makaron 400 g – od 1,65 EUR, – oliwki 100 g – od 1,00 EUR, – 1 kg ziemniaków – 1,00 EUR, – 1 kg pomidorów – 1,45 EUR, – 1 kg marchwi – 1,00 EUR, – 1 kg fasolki szparagowej – 1,60 EUR, – 1 kalafior – 1,70 EUR, – 1 główka sałaty – 1,40 EUR, – 1 kg jabłek – 1,80 EUR, – 1 kg pomarańczy – 1,70 EUR, – 1 kg gruszek – 2,20 EUR, – 1 mango – 1,40 EUR, – kawa cappuccino – 1,30 EUR, – kawa espresso (podwójne) – 2,00 EUR, – gałka lodów – 1,50-2,00 EUR, – pizza – od 7,00 EUR, – calzone (rodzaj pizzy, zawijanej na kształt pieroga) – od 6,00 EUR, – porcja spaghetti – od 10,00 EUR, – porcja gnocchi (włoskich klusek) z sosem pomidorowym – od 10,00 EUR, – panierowany camembert z pieczonymi warzywami – 5,00-6,00 EUR, – zupa krem ze szparagów – 4,50 EUR, – piwo z beczki 0,5 l – 4,00-5,00 EUR, – benzyna 1 l – ok. 1,60 EUR, – olej napędowy 1 l – ok. 1,40 EUR.
Wzrasta opłata klimatyczna we Włoszech 08:17 Tassa/imposta di soggiorno, dzienna stawka pobytowa, w Polsce znana pod nazwą opłaty klimatycznej jest pobierana od każdego turysty w wielu miastach i miejscowościach Italii cieszących się szczególnym zainteresowaniem przyjezdnych. Niech już ceny we Włoszech w 2022 nie zaprzątają Wam myśli, przygotowaliśmy dla Was odpowiedź na to czy Włochy to drogi czy tani kraj. Sprawdziliśmy ceny hoteli we Włoszech, ceny w restauracjach, ceny w sklepach we Włoszech czy atrakcji i taxi we Włoszech. I to nie wszystko, zobaczcie! Jeśli w 2022 roku w lecie czy też nie, wybieracie się na wakacje we Włoszech, przyda się Wam informacja o cenach noclegów, hoteli i apartamentów we Włoszech, od tego zacznijmy: Ceny hoteli i noclegów we Włoszech Ile kosztuje hotel we Włoszech? Ceny hoteli we Włoszech oczywiście zależą od standardu jaki wybierzecie. Jednak zakres cen jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziecie spokojnie apartamenty czy hotele do 100 PLN za osobę, czy nawet do 80 PLN za osobę w pięknych miejscach we Włoszech. Jednak typowe ceny za hotel 3-gwiazdkowy lub niezły apartament w centrum miasta to około 300 – 400 PLN za parę za dobę, większe miasta są trochę droższe i za podobny standard należy zapłacić około 500 PLN. Hotele 5-gwiazdkowe we Włoszech kosztują więcej, bo już około 1200 PLN za dobę do nawet 3000 PLN za dobę za najlepsze pokoje we Florencji, Wenecji czy Rzymie. Najtańsze kempingi i hostele to cena nawet 50 PLN za dobę na uboczu mniejszych miasteczek w mniej popularnych regionach. Ceny w restauracjach we Włoszech Ile kosztuje obiad we Włoszech? Ile kosztuje makaron a ile pizza we Włoszech? Ceny w zasadzie są mniej więcej podobne, prócz wyjątków jeśli chodzi o te droższe i bardzo drogie restauracje. Zacznijmy od przystawek (antipasti), za lokalny wybór serów zapłacicie od około 5 EUR za osobę, pojedyncze przystawki to cena zazwyczaj od 6 do 9 EUR Za pizzę marinarę lub margharitę należy zapłacić od 4 do 6 EUR, droższe pizze to wydatek od 8 do 13 EUR w zależności od dodatków. Zobaczcie ile kosztuje pizza w Mediolanie dla przykładu większego miasta. Ile trzeba zapłacić za obiad we Włoszech gdzie jako primi piati wybierzemy makaron? Ogólnie pasty kosztują od 5 EUR (za najtańsze orecchiette z sosem pomidorowym) do nawet 17 EUR za makaron z owocami morza. Za dania główne należy zapłacić od 8 EUR, za bistecca alla fiorentina należy zapłacić nawet 35 – 40 EUR za osobę. Do obiadu często domawia się wodę, która za butelkę kosztuje od 2 do 3 EUR, piwo za około 5 EUR lub lampkę wina za 2 – 4 EUR lub karafkę domowego wina w cenie od 5 EUR, od 0,5 do 1 l. Ceny w kawiarniach we Włoszech Ile kosztuje kawa we Włoszech Ile kosztuje cappuccino we Włoszech? Ceny są niższe niż w Polsce, w normalnym barze zapłacicie od 1,5 EUR do 2,5 EUR za cappuccino. Espresso to koszt od 0,9 EUR do 1,5 EUR – więcej to już ździerstwo 😉 Świeżo wyciskany sok z pomarańczy (spremuta di Arancia) kosztuje we Włoszech od 2 EUR do 3 EUR, a granita od 1,5 EUR do 2 EUR na południu kraju. Rogaliki cornetto we Włoszech kosztują od 0,50 EUR za podstawowy po 2 EUR z bardziej wymyślnym nadzieniem. Regularna cena za cornetto con crema powinna oscylować wokół 1,5 EUR. Droższe desery we Włoszech kosztują około 5 EUR z porcję. Ceny są raczej podobne jeśli chodzi o wszystkie Tiramisu, Cannoli czy Torta. Ceny w sklepach we Włoszech Ile kosztuje jedzenie we Włoszech Ceny w sklepach i marketach we Włoszech według nas nie odbiegają specjalnie od tych w Polsce, nie licząc lokalnych produktów włoskich, które są zdecydowanie tańsze we Włoszech w dużej większości. Soki i owoce są tańsze od tych w Polsce, trochę inaczej ma się kwestia z chlebem, ziemniakami czy cebulą – tutaj taniej będzie w Polsce na targu. Ile kosztują produkty i jedzenie we Włoszech? Zobaczcie w poniższym zestawieniu: Woda 1,5 l 0,50 EUR Jajka 6 szt 1,5 EUR Oliwa 1 l 4 – 6 EUR Makaron Barilla / De Cecco 1,3 EUR Sok owocowy 1 EUR / l Cytryny 1,39 EUR Spinata Piccante 13 EUR / kg Chleb 1,5 EUR Mozarella 4 EUR / kg Parmigiano Reggiano 15 EUR / kg Pecorino 13 EUR / kg Mortadella 20 EUR / kg Piwo Moretti 0,90 EUR / 0,66 Piwo Peroni 1,1 EUR / 0,66 Wino w Kartonie 1,70 EUR / 1 l Chianti Classico DOCG 7 EUR Wino Est! Est!! Est!!! 7 EUR Wino (ogólnie) 2 EUR < Prosecco 7 EUR Limoncello, Meloncello 10 EUR / 0,5 l Ferrero, Nutella 900 g 5,60 EUR Czekoladki Perugina, Baci 5 – 6 EUR Czekolada Novi 1,40 EUR Czekolada Ritter 1,20 EUR Cantucci Toscani 14 EUR / kg Ciastka Mulino Bianco 2 EUR / 0,3 kg Ile kosztuje wino we Włoszech? Jak widzicie ceny zaczynają się już od 2 EUR za butelkę, kończą na setkach euro. Ile kosztuje prosecco we Włoszech? Cena zaczyna się od 7 EUR za butelkę. Ile kosztują papierosy we Włoszech? Ceny kształtują się mniej więcej w zakresie 5 do 6 EUR za paczkę. Ile kosztuje oliwa we Włoszech? Za butelkę niezłej oliwy extra virgin, należy zapłacić od 4 EUR Ile kosztuje nutella we Włoszech? Opakowanie 900 g Nutelli kosztuje 5,60 EUR na promocji w sklepie we Włoszech. Ceny taksówek we Włoszech Ile kosztuje taxi we Włoszech Oczywiście naklejka na znaku to kłamstwo 🙂 Czy taksówki we Włoszech są drogie? Zobaczcie! Ceny taksówek zależą w głównej mierze od miasta w jakim jesteście, w Bari będzie to na przykład 0,8 – 1,1 EUR do 1,4 EUR za km a cena na start 3 EUR. W Rzymie bazowa stawka wynosi około 3 EUR, a cena za km 1,1 EUR, w Mediolanie start kosztuje 5,95 EUR, a cena za km 1,80 EUR. Najtańsza taryfa za km taxi we Włoszech jest w Bari, Palermo, Brescii, Genui, najdroższe taxi we Włoszech jest w Cagliari, Bergamo, Mediolanie, Como, Treviso, Vicenzie. Ile kosztuje przejazd pociągiem we Włoszech Czy pociągi we Włoszech są drogie? Ile kosztuje Frecciarossa? Przygotowaliśmy zestawienie: We Włoszech znajdziecie kilku operatorów połączeń pociągowych, będzie to oczywiście Trenitalia, Italo czy Trenord. Bilety pociągowe nie są drogie we Włoszech i często jest to dobra alternatywa dla samochodu czy nawet samolotu. Bilet z Bergamo do Mediolanu Centrale kosztuje 4,80 EUR Bilet z Neapolu do Salerno kosztuje 4,70 EUR Bilet z Bari do Monopoli kosztuje 3,40 EUR Ile kosztuje bilet na Frecciarossa? Bilet z Rzymu do Mediolanu szybkimi pociągami Frecciarossa kosztuje od 58 EUR Bilet z Mediolanu do Rimini pociągami Frecciarossa kosztuje od 32 EUR Ceny wycieczek do Włoch lato 2022 Ile kosztują wakacje we Włoszech lato 2022 Włochy nie kojarzą się jak greckie wyspy z wakacjami all inclusive, jednak znajdziecie tutaj też oferty wakacji na południu na sezon lato 2022. Za pokój w Kalabrii lub Sycylii w hotelu 4-gwiazdkowym, ze śniadaniami i obiadokolacjami trzeba zapłacić około 2500 PLN za osobę za 7 dni. Opcje all inclusive na Sycylii w sezonie lato 2022 kosztują od 2800 PLN za osobę za 7 dni. Na Sardynii wakacje 2022 są trochę droższe, bo od około 2600 PLN. Ile kosztują wycieczki objazdowe po Włoszech? Ceny w 2022 zaczynają się mniej więcej od 1400 PLN za 7 dni Ceny atrakcji we Włoszech Ile kosztują atrakcje we Włoszech Ile kosztuje zwiedzanie Włoch? Czy atrakcje Włoch są drogie? Zobaczcie! W tańszych miastach, takich jak Bari czy Palermo, atrakcje nie są wcale bardzo drogie, w dużej części są darmowe. Niektóre z dużych atrakcji, takie jak Bazylika Świętego Piotra są darmowe do zwiedzania. Bilet do Koloseum z Foro Romano i Palatino kosztuje 16 EUR. W Mediolanie bilet do Duomo kosztuje 5 EUR, wejście do wszystkich obiektów Duomo (Muzeum, dach, obszar archologiczny i Katedra) 20 EUR. W Bari bilet do Castello Normanno kosztuje 6 EUR. W Katanii zwiedzanie Castello Ursino to koszt 6 EUR. Gondola w Wenecji kosztuje około 80 EUR, wejście do Muzeum Świętego Marka kosztuje 5 EUR. Wejście do Galerii Uffizi we Florencji kosztuje 12 EUR, a wejście na kopułę Brunelleschiego na Katedrze we Florencji 20 EUR. Rejs łodzią po Amalfi to minimum 50 EUR za osobę do 1200 EUR za całą łódź. Ile więc kosztują atrakcje we Florencji? Jak widzicie, zakres cen to mniej więcej 0 do 20 EUR za podstawowe atrakcje, oczywiście gondole, czy rejsy po Amalfi to zupełnie inna półka cenowa. Zerknijcie też na najlepsze atrakcje Bergamo, najpiękniejsze miejsca w Wenecji oraz atrakcje warte zobaczenia w Katanii. Ceny paliwa we Włoszech Ile kosztuje paliwo we Włoszech Ceny mniej więcej są podobne w większości kraju – uśredniając na początku roku 2022 1 litr paliwa 95tki kosztuje około 1,70 EUR, Diesel to około 1,58 EUR, a LPG to około 0,78 EUR. Ceny autostrad we Włoszech Opłaty za autostrady we Włoszech Ile kosztuje autostrada we Włoszech? To zależy jaki odcinek pokonacie – we Włoszech jest system oparty o bramki i w zależności od odcinka płacicie daną kwotę. Na początku pobieracie bilet i przy wyjeździe płacicie na bramce. Dokładny spis i opłaty na autostradach we Włoszech w 2022 już przygotowaliśmy, zapraszamy. Czy Włochy są drogie czy tanie? Czy Włochy to drogi kraj? I tani i drogi, zależy czego szukacie. Spokojnie da się zwiedzać Włochy bardzo długo budżetowo za niewielkie pieniądze. Znajdą się również miejsca dla tych którzy szukają luksusowych wakacji, czy to na Amalfi czy to Cinque Terre. Za typowy dzień we Włoszech powinniście zapłacić około 200 PLN za nocleg, 120 PLN za dobre jedzenie (śniadanie, pożywny lunch, sporą kolację i lody z kawą) i około 40 PLN wydacie na transport. Zobacz także: Co kupić we Włoszech? Co przywieźć z Włoch? Co kupić w markecie? Rzym jest drogi czy tani? Ceny w Rzymie w 2022 Czy w Bari jest tanio czy drogo? Ceny w Bari w 2022 Zobacz także Gdzie jechać na narty do Włoch? Mój artykuł skierowany jest zarówno do osób, które jadą pierwszy raz w życiu na włoskie stoki, ale także dla tych, którzy we Włoszech już byli, ale nie znają dobrze wszystkich alpejskich regionów i zimowych kurortów. Podpowiadam gdzie najchętniej jeżdżą Włosi, gdzie Niemcy, a gdzie Polacy.

Koszt wyjazdu na narty do Włoch zależy od tego czy jedziemy na wyjazd zorganizowany autobusem bądź samolotem, czy własnym autem. Czy będziemy mieszkać w hotelu, czy w apartamentach, czy jedziemy w wysokim sezonie czy niskim. Czy będziemy brać instruktora i wypożyczać sprzęt? Często ceny różnią się też w zależności od samej miejscowości i jakości czy wielkości samych stoków. Tygodniowy wyjazd dla pary to koszt 8-10 tys. złotych Z mojego doświadczenia wynika, że tygodniowy wyjazd dla pary w wysokim, czyli najdroższym sezonie, licząc wszystkie wydatki (hotel z HB, dojazd, jedzenie na stoku i karnet), jedynie bez zakupu czy wypożyczenia sprzętu i kosztów instruktora, powinien zamknąć się w granicach: 8-10 tys. złotych. W takim przedziale zazwyczaj mieściliśmy się przy hotelach ze średniej półki. Oczywiście koszt może być mniejszy lub zdecydowanie większy. Za każde jeżdżące dziecko trzeba liczyć dodatkowo około 3 tys. złotych. Tu też oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka. Sam karnet sieciowy, przykładowo na wszystkie stoki w Val di Sole (Superskirama) na 6 dni w wysokim sezonie, to koszt ok. 292 euro dla dorosłego, 146 euro dla dziecka, 204 euro dla nastolatka. Sieciowy Dolomiti Superski (na stoki w Südtirolu Kronplatz, Alta Badia, Sella Ronda, a także Val di Fiemme) to 304 euro dla dorosłego. Karnety na duże pojedyncze ośrodki są niewiele tańsze od sieciowych przykładowo Madonna di Campiglio-Pinzolo-Marilleva (ok. 150 km tras), czy Kronplatz (ok. 100 km tras) to w wysokim sezonie ok. 280 euro. Zdecydowanie tańsze są karnety na małe pojedyncze stoki np. na Pejo – 169 euro. Jeśli jedziemy w pojedynkę, to koszty trzeba podnieść o dopłatę za pokój jednoosobowy (od kilkuset do ok. tysiąca złotych). Generalnie piszę o wysokim sezonie, który różnie zaczyna się w różnych ośrodkach, ale zazwyczaj trwa od końca stycznia do połowy marca i standardowych wyjazdach z pobytem od soboty do soboty: przyjeżdżamy i wyjeżdżamy w sobotę, a na nartach jeździmy 6 dni (od niedzieli do piątku). Poniżej opis kilku opcji: Wyjazd z biurem podróży (średnio 2,5 – 5 tys. złotych za osobę w pokoju dwuosobowym z HB) Dopłata do pokoju pojedynczego to średnio 350-1000 PLN, czasem można ustrzelić super last minute w okolicach 2000 PLN za osobę, samolotem i bez karnetu. Co zawierają takie wyjazdy: – dojazd autobusem lub samolotem i transfery do hotelu, – hotel 3 lub 4-gwiazdkowy z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), w droższych wersjach ze spa, – opiekę rezydenta (przydatna szczególnie w razie wypadku na nartach), – ubezpieczenie narciarskie NNW, – czasem karnet, szczególnie w niskim sezonie (początek grudnia lub kwiecień tzw. free ski), – czasem przejazdy na stoki w przypadku skisafari, czyli codziennych wyjazdów na inny stok. Co trzeba doliczyć: – karnet – 250- 300 euro (osoba dorosła), – taksę klimatyczną – ok. 1,5-2 euro za dzień na osobę, – wydatki na stoku (śniadanie we Włoszech zazwyczaj jest od a kolacja dopiero o a nawet później, więc coś na stoku trzeba zjeść) – ja liczę, że na dwie osoby, to ok. 15-25 euro dziennie (np. Aperol Spritz 5 euro, herbata 3 euro, frytki 3,5 euro, pizza 8-10 euro, obiad 10-15 euro), – wypożyczenie nart i butów (chociaż buty powinno się mieć swoje) we Włoszech– średni sprzęt to ok. 100 -130 euro na tydzień, narty top (najwyższe, tegoroczne modele) ok. 50 euro dziennie, – ubezpieczenie OC (czyli takie, które zadziała, jeśli wjedziemy w kogoś i będzie to nasza wina, biura podróży zazwyczaj nie oferują takiego ubezpieczenia), – wyjście na basen miejski (trzeba pytać w hotelu, bo często są zniżki) średnio 5 euro ze zniżką, ale zdarzyło mi się wchodzić za darmo, tylko pokazując karnet narciarski, – jeśli mamy skipass, to dojazdy skibusami są bezpłatne. Dojazd własny, dla tych co lubią jeździć autem Ja lubię jeździć autem, stąd takie rozwiązanie wydaje mi się najlepsze. Na pewno daje wolność na miejscu – jeśli chcemy coś zwiedzać po nartach czy pojechać na inny stok, a nie korzystamy z opcji skisafari. Oczywiście, auto można też wypożyczyć na miejscu – najlepiej w sieciowej wypożyczalni na lotnisku. Nie spotkałam się z prywatnymi wypożyczalniami w Dolomitach czy Alpach, raczej z taksówkami, których koszty są zdecydowanie wyższe. Do Val di Sole z Warszawy jest ok. 1450 km. Ja jeżdżę tę trasę „na raz” – wyjazd wcześnie rano, przyjazd w nocy, ale oczywiście po drodze można nocować, robią tak niektórzy znajomi z dziećmi. Tutaj piszę więcej o dojeździe autem. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej cenowo wychodzi kupienie wycieczki w biurze podróży z tzw. opcją dojazdu własnego. Taka wycieczka jest wtedy o ok. 350 złotych na osobę tańsza od tej z dojazdem autobusem. Biura mają dobrze wynegocjowane ceny z hotelarzami. Chyba, że mamy zaprzyjaźnionego hotelarza, który zaproponuje nam dobrą cenę, bądź znajdziemy dobrą ofertę na portalach rezerwacyjnych typu czy porównywarkach cen tj. Koszty dojazdu autem z Warszawy do Val di Sole (ok. 1450 km) wraz winietami na autostrady, to 1200 – 1500 złotych. Oczywiście wszystko zależy od spalania itp. Do tego trzeba doliczyć ewentualny nocleg oraz wypożyczenie boksu na narty. Apartament, dla tych co lubią sami gotować Można też wynająć apartament. To najtańsza z możliwych opcji. Najbardziej opłaca się wynająć 2 pokojowy apartament (salon z aneksem kuchennym i sypialnią) i wykorzystać na 2 pary czy 4 osoby. Zazwyczaj w tego typu apartamentach jest duże łóżko małżeńskie i rozkładana dwuosobowa sofa. Koszt takiego apartamentu na tydzień w Val di Sole (w zależności od lokalizacji, standardu) to 500 -700 euro. Ale tu wszystko zależy od tego jak wcześnie zarezerwujemy apartament. Trzeba rezerwować szybko, najlepiej szukać apartamentu już w sierpniu. Można spróbować na porównywarce cen lub na arnb. Apartament można też zarezerwować przez biura podróży. Oczywiście, bardzo zaoszczędzimy, jeśli będziemy sobie sami gotować. Warto wybrać apartament w miejscowości, gdzie jest duży sklep typu COOP lub Conad (w Val di Sole np. w Cogolo di Pejo czy w Bormio w Alta Valtellina). Ceny, w zależności od produktów, są porównywalne albo wyższe niż w Polsce. Generalnie trzeba założyć, że w sklepie wydamy 20-30% więcej niż w kraju. Zatem, jeśli pojedziemy jednym samochodem w 4 osoby do apartamentu jak powyżej, to powinniśmy się zamknąć w niewiele ponad 2 tys. złotych na osobę (podróż, apartament, karnet), do tego trzeba będzie doliczyć wydatki na jedzenie, ubezpieczenie oraz ewentualne wypożyczenie sprzętu czy wykupienie lekcji u instruktora. Przeczytajcie także: Ile kosztuje narciarski weekend w Polsce? Tekst i zdjęcia: Kasia Münnich

Najstarsze drzewo rośnie w miejscowości Luras koło Sassari i jest nazywane w miejscowym dialekcie S'ozzastru, co oznacza: oliwkowy. Ma 14 metrów wysokości, a średnica korony liczy 21 metrów. Jest jednym z najstarszych w Europie. Senior z wyspy znalazł się liście 2407 drzew, które po raz pierwszy zostały spisane i dokładnie Swoje spostrzeżenia i wrażenia z wakacji w Toskanii napiszę, gdy tylko wrócę. Tymczasem zamieszczam krótki wpis o cenach w sklepach i zaktualizuję zakładkę, bo to może się szybciej przydać tym z Was, którzy są na etapie planowania wakacji na własną rękę np. na sierpień. W tym roku wybraliśmy się z żoną na wakacje do Toskanii. Wynajęliśmy apartament w Vilaggio Le Querce (o nim postaram się napisać w kolejnym tekście). Z tego względu musieliśmy zadbać o zaopatrzenie lodówki. Na miejscu byliśmy w niedzielę, a we Włoszech w ten dzień wszystko jest pozamykane, więc z Polski wzięliśmy sobie jakieś rogaliki na śniadanie. Rano jednak pojechaliśmy na zakupy. W samych Włoszech mieliśmy spędzić w sumie 7 dni, gotować nam się średnio chciało. Niemniej chociaż kilka obiadów trzeba było kupić. Zaopatrzyliśmy się też w owoce, jakieś przekąski na wieczór do zrobionego przeze mnie piwa i kupionego miejscowego wina. No to zobaczmy, jak się prezentują ceny wybranych produktów. Pomidory podłużne – zabijcie mnie, zapomniałem ile za kg, ale my wzięliśmy 3 takie pomidory i wyszło 0,31 € Majonez w tubce – 0,65€ Ketchup – 1,49€ Słoik oliwek miejscowych – 1,98€ 100 g prosciutto cotto – 1,61€ Pakowany mix sałat – 1,95€ Jogurt kokosowy (2 kubeczki w zestawie) – 0,89€ Wino białe Pitigliano 0,75L – 4,50€ 3 cytryny – 1,22€ Melon Giallo – 3,25€ 6 nektaryn – 2,44€ (kilo kosztowało coś 2,65€) 6-pak napoju Bitter – 1,99€ Olej – 1,38€ Mleko świeże z krótką datą przydatności do spożycia – 1,54€ Paczka rogalików z nadzieniem morelowym – 1,99€ 6-pak wody Panna niegazowanej – 2,76€ Sól – 0,19€ Arbuz – 0,54€ za kilogram. My wzięliśmy 13 kilowego dziada i skończyć go nie mogliśmy. Reklamówka termiczna – 0,99€ Oliwa – od 3,80€ do nawet 14,60€ Likier kremowy Limonsole – 5,90€ . 56 332 214 66 581 413 623 440

ceny we włoszech 2018